Ważne wartości w życiu dziecka

Szkoła uczy, a rodzice wychowują. Nauczyciele przekazują wiedzę, a mama i tata muszą pokazać dziecku jakie wartości są w życiu najważniejsze. Tyle z suchej teorii, a jak jest naprawdę. Jak taka teoria ma się do praktyki? Jest zupełnie inaczej. Wszystkie osoby, które pracują z uczniami i mają z nimi na co dzień kontakt poniekąd również wpływają na zachowanie dziecka. Biorąc do ręki Nasza Szkoła podręcznik – taniaksiazka.pl lub też inne książki z jakimi uczniowie mają do czynienia przekonamy się o tym, że są w nich poruszane nie tylko ogólnikowe tematy, ale także wiele innych. Jakich? Życiowych.

Program pracy

Każdego roku, zanim na dobre rozpocznie się rok szkolny, nauczyciele muszą opracować program pracy na całe dziesięć miesięcy ze swoimi uczniami. Oczywiście, każdy nauczyciel ma swój przedmiot i odpowiedzialny jest za przekazanie odpowiedniej wiedzy, która narzucona jest także przed podstawę programową. Pani od języka polskiego na pewno nie będzie miała wpływu na to, co nauczyciel od historii będzie mówił, ponieważ to nie jest jej domena. Inaczej sprawa ma się na poziomie edukacji wczesnoszkolnej. Tam nauczyciel, który prowadzi całą klasę musi zdecydować jak będą poprowadzone zagadnienia polonistyczne? Kiedy będzie czas na podstawy z matematyki, a kiedy będzie czas na to, aby poznać zagadnienia przyrodnicze, plastyczne, muzyczne, itd. Jeden nauczyciel od wszystkiego. Tylko od religii i języka na ogół są inne osoby. Pośród ogólnikowych pojęć nauczyciele muszą znaleźć czas także na omówienie innych tematów.

Jakim być człowiekiem?

Przeglądając podręcznik dzieci rodzic może tak łatwo tego nie uchwyci, ale nie raz i nie dwa w książkach znaleźć można czytanki opowiadające o odwadze, strachu, smutku, radości. Tak, takie tematy nauczyciel również omawia ze swoimi dziećmi. Dlaczego? Bo to całkiem naturalna sprawa. Czytając pewne czytanki, które na pozór mają tylko pomóc dzieciom opanować naukę poznawania liter i czytania, dzieci będą spotykać się z różnymi sytuacjami. Przykładowo – wizyta dziecka u dentysty i strach pojawiający się przed wejściem do gabinetu. Dzień Matki – wielka radość w życiu mamy, kiedy otrzymuje laurkę od dzieci. Jak więc widać omawianie takich życiowych wartości, ważnych w życiu każdego człowieka, w szkole jest czymś jak najbardziej normalnym i naturalnym. Ważne, żeby dopilnować, aby nauczyciel wszystko w odpowiedni sposób przekazywał dzieciom, dzięki temu te zawsze wyrosną na porządnych, rozsądnych i prawych ludzi, dobrze postępujących w życiu.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com