Techniki drukowania na kubkach

scion-melinki-mugs1Zazwyczaj kiedy nie wiemy co podarować bliskim czy znajomym na prezent, wybieramy najczęściej kubek z ciekawym nadrukiem. Oferta na rynku jest bardzo bogata i możemy wybierać bardzo ciekawe techniki nadruku na kubek. Każda technika posiada swoje wady i zalety w zależności od ilości zamówienia, czyli czy chcemy kupić tylko jeden kubek na prezent czy ma to być większe zamówienie jako nagroda za udział w konkursie czy dla wszystkich pracowników. Poniżej zostały opisane poszczególne metody z którymi możesz się spotkać przy wyborze kubka w sklepie internetowym bądź stacjonarnym. Z czasem lista będzie uzupełniana o kolejne metody.

Subtech

Kubek z nadrukiem subtechPrzy tym sposobie nadruku, nasz kubek pokryty jest specjalną powłoką na którą zostaje wgrzewana wybrana grafika. Dużą zaletą nadruku subtech jest jego jakość czyli lepsza rozdzielczość i ostrość. Inną zaletą  jest wykonanie jednego projektu przy niskich nakładach np. od 10 sztuk gdzie jest ona tańsza. Niestety jego znaczącą wadą jest jego trwałość przy myciu w zmywarce, gdzie po ok. 300 – 1000 cykli, nadruk zaczyna się ścierać i nie wygląda zbyt estetycznie i elegancko. Dlatego znaczna część producentów zleca mycie takiego kubka ręcznie.

Nadruk srebrem i złotem

Druk złotem i srebrem

Uściślając jest to farba ceramiczna wzbogacona dodatkowo świecącą złotą lub srebrną farbą, dzięki czemu napis bądź dodatkowa ozdoba wygląda na dobrą imitację złota bądź srebra. Kubków czy produktów ceramicznych pomalowanych tą farbą nie wolno pod żadnym pozorem używać w kuchenkach mikrofalowych. Po włożeniu takiego kubka do mikrofali, zaczynają strzelać iskry które mogą uszkodzić urządzenie bądź nasz kubek. Naczynia z takim nadrukiem również nie nadają się do mycia w zmywarkach, ponieważ nie są trwałe i łatwo mogą się ścierać przy dużym ciśnieniu i temperaturze jaka panuje w zmywarkach. Taką metodę nadruku najlepiej wybierać przy zamówieniu kubka z imieniem czy cytatem, wówczas taka technika daje ciekawy i ekskluzywny efekt na naszym prezentowym kubku.

Wybłyszczanie

Wybłyszczenie na kubkuJest to dość elegancka technika nadruku ze względu na swój efekt końcowy. Stosuje się ją głównie na matowe powierzchnie kubków ceramicznych czy nawet metalowych termicznych, gdyż sam nadruk jest błyszczący i delikatnie wypukły. Ten sposób nadruku wykonuje się poprzez nanoszenie na powierzchnię kubka aplikacji, zawierającej tekst lub grafikę na matową powierzchnię, która po wypaleniu staje się błyszcząca. Często można spotkać taki rodzaj druku na produktach reklamowych prezentowanych na różnego rodzaju targach.

Piaskowanie

Piaskowanie na kubkachTen rodzaj nadruku jest procesem mechanicznym polegającym na obróbce wierzchniej warstwy kubka poprzez ścieranie nawierzchni kubka przez co staje się matowa, zaś sam nadruk pozostaje błyszczący, czasami niektóre firmy oferują dodatkowe kolorowanie nadruku. Piaskowanie wykonywane jest zarówno na kubkach z porcelitu jak i szklanych jednak w tym przypadku piaskowanie jest płytsze ze względu na cieńsze ścianki. Dzięki takiemu nadrukowi na szkle możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt zimnego szkła.

Sublimacja

Druk sublimacyjnyAby wykonać ten rodzaj nadruku potrzebny jest kubek z powłoką polimerową na którą zostanie przyklejony nadruk w postaci papieru sublimacyjnego i przy pomocy specjalnej prasy taki nadruk pod wpływem wysokiej temperatury jest nanoszony na nasz kubek. Aby z naszej grafiki powstał nadruk musi zostać poddany drobnym zabiegom i testom. Kolory muszą być odpowiednio nasycone aby grafika wyglądała okazale oraz musi mieć odpowiednią rozdzielczość aby móc go nanieść na nasz kubek. Ze względu na to iż nadruk jest wykonywany na folii trzeba pamiętać o lustrzanym odbiciu.

Nadruk Termozmienny

Kubek z nadrukiem termicznymTen nadruk często nazywany jest magicznym ze względu na zmianę koloru pod wpływem ciepła. Proces nadruku wygląda następująco, początkowo wykonuje się nadruk bezpośredni na kubek który zostaje wypalany w piecu. W następnym etapie jest nanoszona na niego substancja termozmienna, która zostaje utwardzona promieniami UV. Taki kubek z nadrukiem nie jest dość trwały dlatego zaleca się myć go ręcznie. Czasami zdarza się iż nasz nadruk prześwituje przez warstwę magiczną. Niestety jest to możliwe ponieważ niektóre kolory nie pogrywają naszego nadruku w całości. Powodem może być również specyfika samego nadruku.

Kalka Ceramiczna

Kalka ceramicznaMetoda ta jest dość zbliżona do nadruku termozmiennego. Do wykonania tego nadruku potrzebna jest specjalna folia na której znajduje się nasza grafika. Zostaje ona nałożona na nasz kubek a następnie wypalana w 800 stopniach. Kubek bądź filiżankę z takim nadrukiem można używać w mikrofalówce a także myć w zmywarce. Jest to równie trwały nadruk jak w przypadku druku bezpośredniego. Jako jedna z niewielu metod nadruku można na niej zastosować łagodne przejście tonalne a także mamy tutaj bogatszą paletę kolorów. Kalka ceramiczna daje nam tą przewagę że możemy wykonać nadruk na niemal każdej możliwej powierzchni na kubku jak grzbiet ucha czy wewnętrzna ścianka kubka czy jego dno. Taka technika daje nam przewagę w przypadku nietypowych kształtów kubków i jednocześnie znaczącą wadą kalki ceramicznej jest znacznie większy koszt jego wykonania w przeciwieństwie do pozostałych.

Grawerowanie Laserowe

Grawer na kubkuJedna z najtrwalszych metod nadruku na kubkach. Idealnie nadaje się na produkcję kubków reklamowych. Taka metoda zbliżona jest do piaskowania ponieważ grawer pozostawia wgłębienie w porcelanie czy szkliwie. Dla lepszego efektu niektóre firmy stosują dodatkowo specjalną farbę oraz Thermark do porcelany.

Obecnie bardzo popularne są nadruki na gadżetach takich jak wspomniane wyżej kubki, koszulki, poduszki czy nawet fartuchy kuchenne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge