Metody nadruku na koszulkach i nie tylko

Na rynku możesz znaleźć wiele sklepów oferujących koszulki i bluzy z nadrukiem. Ale jak odróżnić ten dobry od złego i jaką wybrać metodę nadruku na koszulce? Jak wykonywany jest tak na prawdę druk cyfrowy na koszulkach a jak wygląda koszulka z haftem i czym one w zasadzie się różnią?

Zacznijmy od tego, że sklepy z koszulkami oferują produkty wykonane różnymi technikami nadruku. Jest to zależne od tego czy zamówienie będzie realizowane na większą skalę czy jest to pojedyncze zlecenie. Dzięki tej różnorodności możesz zlecić całkiem ciekawy projekt na koszulkę. Poniżej znajdziesz szczegółowo opisane poszczególne metody nadruku, a także porady na co zwracać uwagę przy danej technice oraz czego się wystrzegać i jak pielęgnować naszą odzież aby nie zniszczyć naszego nadruku.

Sitodruk

Ta tecsitodruk na koszulkachhnika nadruku bardzo dobrze spisuje się gdy jest wykonywane hurtowe zlecenie odzieży z nadrukiem typu sitodruk, wtedy produkcja takiej koszulki jest tańsza. A jak wygląda proces wykonania takiego druku? Otóż, nasza grafika jest przekładana na specjalny szablon w formie drobnego sita. Wykonywane jest ono  z metalu, tkaniny lub włókien syntetycznych. Następnie zostaje on nałożony na koszulkę a przez niego zostaje odciśnięta farba.

Przy nadrukach na kolorowych tkaninach należy pamiętać o nałożeniu dodatkowego białego koloru. Jeśli takiego nie nałożymy to przez nasz nadruk będzie się przebijał kolor tkaniny i nie będzie wyglądał jak w naszym projekcie. Ze względu na to, że szablon jest w postaci sita to niestety na naszym nadruku będzie się odznaczać wyraźne przejście między tonami. Jeśli nasz nadruk jest wykonany prawidłowo to będzie odporny na standardowe prane w pralce.

Termotransfer

Ten rodzaj nadruku zupełnie różni się od sitodruku zarówno jeśli chodzi o samą metodę jak i końcowy wygląd nadruku. Wykonanie nadruku metodą termotransferu polega na wgrzaniu grafiki pod dużym ciśnieniem i temperaturą, w postaci folii z klejem wyciętej wcześniej ploterem. Taki nadruk przeważnie jest prostą grafiką bądź logo danej firmy. Zarówno jak i w przypadku sitodruku tak i przy metodzie termotransferu taka forma nadruku nie pozwala na nadruk grafik z płynnym przejściem tonalnym. Przy termotransferze używa się dwóch rodzai folii:

nadruk flexFolia flex jest rodzajem folii która posiada gładką powierzchnię i jest cieńsza. Pozwala dzięki temu na nadruki odblaskowe, metaliczne oraz bardzo gładkie. Czasami ta technika jest stosowana do ozdoby istniejącego już nadruku, dzięki czemu jest ciekawszy, bogatszy. W przypadku tej folii można wykorzystywać zdjęcia.  Termotransfer z folią flex pozwala na produkcję już od jednej sztuki. Nie stosuje się go jednak przy dużych zamówieniach hurtowych. 

nadruk flockFolia flock przeważnie posiada strukturę meszku o różnej długości włosa, jest folią grubszą. Dzięki niej można uzyskać wypukły i bardziej atrakcyjny nadruk. Stosowanie tej folii jest niestety droższe dlatego firmy decydują się na niego przy dużo większych nakładach niż w przypadku druku flex i pozwala jedynie na nadruk prostych grafik i napisów.

Nadruk Cyfrowy (DTG)

nadruk cyfrowy dtgTen rodzaj nadruku jest dość często stosowany przy sklepach internetowych gdzie możesz mieć koszulki na zamówienie z nadrukiem ze względu na niski koszt produkcji już od jednej sztuki nawet do dużych zamówień. Również jakość nadruku jest bardzo dobra, cyfrowa – jak wskazuje nazwa i dorównuje sitodrukowi. Nadruk wykonuje się bezpośrednio na materiale i w zależności od ilości sztuk oraz wielkości nadruku na materiale, koszt wydrukowania jest różny. W przypadku nadruku na kolorowych tkaninach zawsze jest stosowany biały poddruk aby nadruk właściwy był w pełni widoczny na materiale. Nadruk cyfrowy stosowany jest na różnych materiałach tekstylnych ale również na torbach. Jako jeden z nielicznych metod nadruku daje możliwość nadruku grafiki półprzezroczystej a także płynne przejście tonalne. Dużą zaletą nadruku cyfrowego jest to iż sama farba nie pozostawia powłoki na tkaninie a wnika w nią i dzięki temu jest odporna na pranie.

Haft komputerowy

haft na koszulkach

Nadruk metodą haftu przeważnie stosowany jest w przypadku uniformów czy strojów roboczych dla pracowników czy naszywek. Wykonywany jest on na niemal każdym materiale zarówno na polarze, filcu, jedwabiu jak i skórze naturalnej. Taki rodzaj nadruku jest wytrzymały przy bardzo wysokiej temperaturze oraz w przeciwieństwie do innych rodzajów nadruku można go z powodzeniem stosować na grubych materiałach jak ręczniki czy inne materiały ciężkie do zadrukowania. Minusem takiego nadruku jest to iż jest nieopłacalny przy małym nakładzie ze względu na to że trzeba przygotowywać projekty nadruku przy pomocy programu hafciarskiego a nasz haft nie jest w stu procentach odwzorowany w odniesieniu do naszego projektu a także nie nadaje się dla delikatnych tkanin, gdyż może je trwale uszkodzić.

Przed zakupem będziesz teraz wiedzieć który sposób nadruku będzie tobie odpowiadać i czym się dany charakteryzuje. Inny będzie używany druk na kubkach a inny na pozostałych gadżetach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge